Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
ПСИХОЛОГ С ВЛОГ В BLOG.BG (www.PlamenDimitrov.blog.bg) - личен дневник на д-р Пламен Л.Димитров, Регистриран клиничен психолог-психотерапевт (BGRP-100184/2634-6001;6002;6004), Регистриран международен консултант по организационно развитие (RODC), Executive Search and Coaching Consultant (OrgDyne LLC) с авторски текстове в областта на екзистенциално-психодинамичното консултиране, аналитичната организационна и социална психология и реализацията на програми за групово-динамичен тренинг на мениджъри, екипно, организационно и социално възстановяване и развитие, и корпоративни системи за психологическо и психосоциално подпомагане на служителите. Член на Американската психологическа асоциация (АРА) от 1990 година За контакти с автора: pldimitrov@hotmail.com GSM +359 888 42 9730 Twitter: @Plamen_Dr Facebook: @PlamenDimitrov.BPS Website: www.pld-bg.eu Представените текстове (на български и английски език) са авторски и не обвързват по никакъв пряк или косвен начин свързаните с автора организации, практики и проекти. Моля, винаги споменавайте източника (www.plamendimitrov.blog.bg) при споделянето, разпространяването и цитирането на публикуваните тук материали и коментарите към тях в други електронни и печатни издания и публикации. Информацията тук се актуализира ежедневно. Благодаря ви за времето и вниманието ви към публикуваните текстове! Всички публикувани преди 1 януари 2024 година текстове са архивирани. Пламен People & Development Consulting Group Ltd. https://www.pld-bg.eu
Автор: plamendimitrov Категория: Лични дневници
Прочетен: 1402671 Постинги: 1199 Коментари: 342
Постинги в блога от 07.03.2024 г.
 „Грубиянството в обществено-политическия живот има свой завладяващ и увреждащ собствен несъзнателен живот, който работи под повърхността на съзнателното му проявление и ефекта му в обществото.

Този живот на политическото грубиянство функционира под повърхността на индивидуалното, организационното и политическото поведение и е изпълнен с тревожност, безпокойство, комплекси, които се проектират насам-натам между политическите играчи.

Имплицитната, не винаги признавана и осъзнавана цел на това проектирано в обществено-политическия живот безпокойство е чрез грубиянството и тормоза в него политическите играчи да избягват сенчестите си чувства на полусъзнателна лошотия и малоценност.

 

Разбира се, грубиянството е добре изследван от системно-психодинамична гледна точка феномен  - например, в образованието (Blase & Blase, 2002; Cemalogly, 2007; De Wet & Jacobs, 2008; Johnson, Thompson, Wilkinson, Walsh, Balding & Wright, 2002), при кърменето(Hutchinson, Vickers, Jackson & Wilkens, 2006; Люис, 2006; Yildirim, Yildirim & Timucin, 2007), в университетите (Lewis, 2004) и дори в киберпространството (Kowalski, Limber & Aqatston, 2007). Обширната литература за организационния тормоз се цитира в ежедневниците (Beeld, 2010), популярните списания за мениджмънт (Lewis, 2009; Naidoo, 2008; Ncongwane, 2010a; 2010b), в обемистите учебници (Bassman, 1992; Fox & Spector, 2005), както и в тематичните научни списания (Chamberlin, Novotney, Packard & Price, 2008 г.; Крауфорд, 1999; Djurkovic, McCormack & Casimir, 2006; Дъфи & Спери, 2007; Харви, Хиймс, Ричи и Леонард, 2006 г.; Луис, 1999; Liefooghe & Olafsson, 1999 г.; Marais & Herman, 1997; Мартин, 2000 г.; Майерс, 2006a; 2006b; Оаде, 2009; Pietersen, 2007; Randall, 1997; Рейнър, 1999; Rayner, Sheehan & Barker, 1999; Стамбор, 2006; Zapf, 1999).

image

Въпреки че грубиянството в обществено-политическия живот и практиките на политическите играчи (лидери, партии и техните сподвижници и симпатизанти) се е проявявало още в първобитните времена, проучванията за него са все още млада наука (Agervold, 2007; Chamberlin, Novotney, Packard & Price, 2008).

Политическото грубиянство се проявява като интензивна несъзнавана системна психодинамика, включваща насилници, жертви, свидетели и обществено-политическата култура в дадено общество. Връзката между обектите се характеризира с валенции и споделени защитни механизми като разцепването, проекцията и проективната идентификация. Изследването й изисква задълбочен системно-психодинамичен подход.

Политическата психология има тенденция да опростява политическото грубиянство чрез фокусиране предимно върху симптоматичното поведение на политическите насилници - политически лидери и партийни структури. Системно-психодинамичното мислене и изследване се фокусира върху многомерната поведенческа и интрапсихична динамика в отношенията между насилниците, жертвите, свидетелите и връзките между всички тях в една обществено-политическа система.

Системно-психодинамичното разбиране на политическото грубиянство предполага вникване в сложността на всички негови части – насилника, жертвата, свидетелите и тяхната динамична взаимозависимост, както и как политическото грубиянство се институционализира в обществено-политическата среда, в партиите, в обществено-политическия климат и политическата култура.” (стр. 3760-3762).

Откъс от:

© Димитров, П., (2024, под редакция),
Как живеем (1984-2024) (Екзистенциална психодинамика в терапията и ежедневието на човешките ни системи). София – Сборник от 25 книги в 2 тома.


©️ Съдържание на сборника:
КАК ЖИВЕЕМ...(1984-2024)
(Екзистенциална психодинамика в терапията и ежедневието на човешките ни системи):

Том 1: Животът Е! (Екзистенциална психодинамика в терапията и ежедневието).
Книга 1: Екзистенциална психодинамика на възрастността.
Книга 2: Лонгитудът "Как живеем..."(1984-2024).
Книга 3: Психопраксис - Екзистенциално-психодинамична терапия.
Книга 4: В отричане на смърттта: Завършеност или отчаяние.
Книга 5. Смислообразуване 24/7.
Книга 6: Свобода от и свобода за.
Книга 7: Съ-автори или жертви на съдбата.
Книга 8: Свързаност или самоизолация.
Книга 9. Да (о)стана ли автентичен?
Книга 10: Ежедневна мъдрост.
Книга 11: Здраве и богатство: екзистенциални измерения и практики
Книга 12: От утробата до гроба: Психоистория на жизнения път.

Том 2: Психодинамика на човешките системи (1984-2024)
Книга 13: Отношенията в и между групите ни.
Книга 14: Организационна промяна, издръжливост и устойчивост.
Книга 15: Автентични или корумпирани човешки системи.
Книга 16: Цената на емоционалния труд.
Книга 17: Капани в системно-психодинамичната диагностика.
Книга 18: Системно-психодинамично организационно консултиране.
Книга 19: Защитност и преноси в човешките системи.
Книга 20: Управленската (не)мощ.
Книга 21: Вслушване в "нямото" мнозинство.
Книга 22: Смисълът на климатичната ни тревожност и климата на тревожност.
Книга 23: Психодинамика на екзистенциалния ужас.
Книга 24: (Не)естественост на лидерството в 21-ви век.
Книга 25: Здрави и богати, но и по-човечни
Използвана и препоръчителна литература.
Приложения и индекс.
 

Пламен

д-р Пламен Димитров, психолог, екзистенциален терапевт и консултант по диагностика и развитие на лидери, екипи и организации с 40-годишна практика.
Тел. 0888429730 е-поща:dr.plamen.dimitrov@gmail.com Web: pld-bg.eu

 

 

Категория: Лични дневници
Прочетен: 246 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 07.03 16:23
    #HelpingHelpers2Help #PsychologyOnline

HELPING HELPERS TO HELP - Текст №5 (7.03.2024):

Преобладаващата част от литературата в областта на помагането се фокусира върху моделите, методите и уменията за помощ. По-малко е фокусирана върху резултатите на помагането.

Това е жалко, защото помагането трябва да бъде ориентирано основно към подобряващите живота резултати за клиентите.

Дънкан, Милър и техните сътрудници (2010) и нарастващ брой изследователи и практици работят за въвеждане на по-добър баланс в помагащите професии. Те говорят за „насочени към клиента и информирани за резултатите” форми на професионална помощ

Както посочих по-рано, основният ни фокус от екзистенциално-психодинамична гледна точка е да помагаме на клиента с неуправляемите проблемни ситуации и/или неизползваните ресурси и възможности в живота му, Но тъй като помощниците не решават или управляват пряко проблемите на клиентите си, важно е да се помога на клиентите да станат ефективни и автономни агенти на промяната в собствения си живот. А промяната означава резултати, подобряващи живота както по отношение на  жизнените им проблеми, така и по отношение на идентификацията и развитието на възможностите им.

Клиентите търсят професионална помощ предимно защото искат или имат нужда по-ефективно да се справят с конкретни проблемни ситуации и/или да реализират и развият неизползваните си възможности за по-пълноценен живот.

Това е първата цел на професионалната помощ.

Забележете, че казвам, че клиентите всъщност се справят с проблемите си и/или развиват и реализират възможностите си да живеят по-качествено.

Въпреки, че като професионални консултанти ние помагаме на клиентите да постигнат ценни резултати в живота си и да се променят, ние не ги контролираме.

Но ефективното консултиране може да им помогне да постигнат и две други важни цели

image

За поредицата:

Добре дошли в новата поредица от ежеседмични авторски текстове, обединени в рубриката "HELPING HELPERS TO HELP!" (Помагайки на помагащите да помагат!).
Следете я като търсите публикации тук и във Фейсбук под хаштаг #HelpingHelpers2Help

Каква е целта на тази нова поредица от текстове?
 Това е онлайн споделяне на моя практически опит в работата с хора, които се занимават с консултиране професионално или с хора, които просто искат да подобрят жизнените си умения си да помагат на други хора.

В тази поредица представям някои от основните подходи и умения за подобряване на разбирането и взаимоотношенията нужни за справяне и промяна, които сам използвам вече над 40 години в професионалната си практика като психолог, екзистенциален терапевт и консултант по екипно и организационно развитие.

Ще се старая да предоставя един систематичен подход към специфичните умения, които помагат на нуждаещите се от помощ да променят начина, по който се чувстват, мислят, общуват и действат.

Основният фокус ще е върху консултирането на индивиди. Но някои от идеите могат и да се използват в работата с групи, екипи и цели организации.

Поредицата е предназначена както за тези, които искат да усъвършенстват своите умения за консултиране и помощ, така и за тези, които сами търсят помощ от квалифицирани консултанти. Разбира се, надявам се текстовете в поредицата да са полезни и на всички, които искат да подобрят уменията си за изграждане и поддържане на добри взаимоотношения в ежедневието си.

С напредването на поредицата ще ви запознавам накратко и с репертоар от методи за диагностика и интервенция в процеса на консултативната работа. Поредицата ще ни даде възможност да водим дискусии и да разгледаме теми, които представляват интерес за читателите.

В поредицата са включени само мои авторски текстове. Моля, цитирайте източника, ако ги споделяте и използвате.

До скоро с Текст №6, който ще бъде публикуван тук на 11.03.2024 г.

Пламен pld-bg.eu
Категория: Лични дневници
Прочетен: 83 Коментари: 0 Гласове: 1
Последна промяна: 10.03 19:32
Търсене

За този блог
Автор: plamendimitrov
Категория: Лични дневници
Прочетен: 1402671
Постинги: 1199
Коментари: 342
Гласове: 1540